Co dělat po poslední státnici?

2. září 2017 | 22.01 |

Všechny zkoušky už máte zdárně za sebou, v indexu je zapsána poslední známka a vy si užíváte ten pocit, že jste to nakonec opravdu dokázali.  Tím to však ještě nekončí. Co dělat dál, co vás všechno čeká, abyste řádně ukončili studentský život a zároveň vstoupili do světa lékařů?  Pokusila jsem se všechny povinnosti, které jsem si musela po skončení školy zařídit, sepsat v tomto článku.

Studijní oddělení

Bezprostředně po poslední zkoušce byste se měli vydat na studijní oddělení oficiálně ukončit studium. S sebou potřebujete několik věcí:

  • vyplněný výstupní list absolventa - najdete na stránkách fakulty v dokumentech. Je tam i "výstupní lékařská prohlídka", tu ale absolvovat nemusíte. Stačí do té kolonky napsat Prohlídka odmítnuta.
  • ISIC kartu k odevzdání
  • potvrzení z knihovny o tom, že jste vrátili všechny knížky a učebnice - nezapomeňte si o něj říct poté, co odevzdáte poslední knihu
  • index - a nebojte, vrátí vám ho na památku! 

Paní na studijním vám studium ukončí a zároveň vám přiděli termín promoce. Čím dřív přijdete, tím dřívější termín dostanete. Zároveň dostanete i pozvánku a dva lístky na čestná místa v Karolinu.

Také vám dá tři anglické a tři české kopie o dokončení studia. Těmi se budete prokazovat do doby, než budete mít diplom (budete je potřebovat při podpisu smlouvy, pro Úřad práce, při vstupu do ČLK apod.). A tím jako medik končíte a stáváte se už opravdu lékařem. 

Zdravotní pojištění a Úřad práce

Dost záleží na tom, kdy děláte poslední státnici a kdy nastupujete do práce. Škola za vás totiž platí zdravotní pojištění jen ten měsíc, kdy jste udělali poslední zkoušku a pak ještě měsíc následující. Tím pádem já, která jsem končila 30. května a do práce šla až od 1. srpna, jsem měla červenec plonkový. Spolužáci, co šli den po mně - 1. června a také začínali od srpna, to měli přitom v pohodě a nic řešit nemuseli. Takže pokud to je možné, jděte na zkoušku až další měsíc. My tu možnost neměli, byly jen dva termíny a oba ještě květnové. A co tedy s tím? Buď si po ty volné měsíce do nástupu budete platit zdravotní sami (cca 1500,- Kč za měsíc) a nebo se nechat zapsat na Úřad práce. Já se nechala na ten jeden měsíc raději registrovat na ÚP, protože částka za pojištění není úplně malá.

Na ÚP přijdete s již vyplněnou žádostí, která je tam k vyzvednutí a s potvrzením o ukončení studia. Já zároveň i nahlásila, že od srpna budu pracovat a tím pádem jsem tam už pak nemusela chodit se nechat z ÚP odhlásit. Poté jsem ještě s potvrzením z ÚP šla na svou pojišťovnu, kde to proběhlo stejně - ukázat potvrzení, nahlásit, od kdy začnete pracovat a můžou vás vyškrtnout, a máte po starostech.

Promoce

Nejpříjemnější "povinností", kterou po ukončení školy máte, je určitě promoce. My ji měli v druhé polovině července (18. a 19.) a začínalo se v 9.00. Poté po hodině a půl byly další skupiny až do půl druhé. A pozor, proto, abyste mohli mít promoci v létě, je třeba splnit zkoušky do určitého data - u nás to bylo tuším do 9. června. Tím, že poslední zkouškový týden končil 2. června, je to pro ty, co musí nedejbože nějakou zkoušku opakovat, dost náročné. Ale pokud vám mohu poradit, v tomto případě se nežeňte na opravný termín příliš brzy, jen abyste promovali v létě. Věřte, že spousta lidí půjde v zimě a zase je škoda přijít zbytečně o termín jen pro to, že jste neměli dost času na učení. Zimní termín promoce je stanoven na konec února.

Promoce byla krásná . Naštěstí nám vyšlo i pěkné počasí. Promoce probíhá, jak jistě víte, v Karolinu v Praze. S sebou nic mít nemusíte - žádné potvrzení, nic. Studenti se dostaví alespoň o půl hodiny dříve, aby si stihli nacvičit nástup. Během promoce v podstatě jen jdete, stojíte, ukláníte se, dostanete diplom a přijímáte desítky gratulací . A samozřejmě nesmím zapomenout na slavnostní slib - Spondeo ac polliceor.

Na studijním, jak už jsem psala výše, dostanete dvě vstupenky na čestná místa, mimo to můžete pozvat kohokoliv z rodiny či přátel. Na promoci je samozřejmě nutné slavnostní oblečení a je vhodné mít obuv s uzavřenou špičkou. Na blogu Iluzionistky jsem četla, jak jí bylo vyčiněno, že měla šaty z Orsay. A víte co? Já měla šaty taky odtamtud .  A určitě nebyly nevhodné. Dala bych sem fotku, ale...  Je jen na vás, co se vám líbí a co si na sebe vezmete, pokud to není moc vyzývavé nebo nespolečenské.

Vstup do České lékařské komory

Je vhodné vstoupit do Lékařské komory ještě před nástupem do zaměstnání, protože vyřízení žádosti nějakou dobu trvá. Co pro to, abyste do ČLK vstoupili, musíte udělat? Stáhněte si tuto žádost, vyplňte osobní údaje a údaje o vašem pracovišti a spolu s ověřeným diplomem (pozor, musí být ověřen notářem) nebo jednodušeji s ověřeným potvrzením o ukončení studia (to totiž stačí ověřit jen na CzechPointu, já měla jen tohle potvrzení a stačilo to, diplom není třeba) zašlete na adresu sdružení ČLK dle svého trvalého bydliště nebo pracoviště. Dále je třeba uhradit registrační poplatek 100 Kč.

Mně vyřízení trvalo snad 3 - 4 týdny, než mi poslali potvrzení o tom, že jsem členem Lékařské komory. Členský příspěvek nemusíte platit ten rok, kdy ukončíte studium, plus ještě ani rok následující. Poté čítá 950 Kč/rok a později 2140 Kč/rok. Pravidelně vám pak bude chodit časopis. 

Zařazení do oboru

Do základního oboru se musíte zařadit maximálně do měsíce od prvního dne vašeho nástupu do zaměstnání. Není to záležitost pouze formální, polepšíte si tím i platově. Jakožto čerstvý absolvent začínáte na 11. platové třídě, po zařazení do oboru se posunete do 12. třídy. Rozdíl činí 1750 Kč, což už je celkem dost.

Nejprve vyplníte na internetu tento formulář. Uložíte, vytisknete, podepíšete a spolu s ověřeným diplomem a dodatkem k diplomu (ten není nutné nechávat nikde ověřovat) odešlete na adresu Lékařská fakulta v Plzni, Oddělení specializačního vzdělávání, Husova 3, 301 00 Plzeň. Dále je nutné uhradit logbook částkou 200,- na účet 61633311/0100, v.s. 6503 a zaslat se vším i doklad o zaplacení.

Pozor, diplom je nutné mít ověřené notářem. Na CzechPointu vám ho neověří, protože je na něm plastické razítko. U notáře mě to vyšlo na cca 30 Kč a musíte za ním přijít už s fotokopií. Nikde jinde jsem ověřený diplom dodávat nemusela, všude jinde stačilo potvrzení o ukončení studia, ale tady u zařazení do oboru je ten diplom myslím nutný a jen s potvrzením neuspějete, případně, pokud ještě diplom nemáte, ho musíte zaslat dodatečně.

Do 30 dnů vám zašlou potvrzení o zařazení, průkaz odbornosti a logbook. Mně vše vyřídili ale věhem pár dní, v pátek jsem odeslala a další čtvrtek už jsem měla dopis doma.

Pokud si zařazení vyřizujete až po nástupu do zaměstnání ve FN Plzeň (jako já, která to nechala vše na poslední chvíli ), musíte ho nechat podepsat i vedoucím lékařem (primář nebo přednosta) a uvést jméno vašeho školitele.

---

Tak doufám, že jsem vám to všechno vysvětlila aspoň trochu srozumitelně.  Já měla pořád strach, že na něco zapomenu, že něco nezařídím a bude z toho průšvih . Ale ono to nakonec nebylo vůbec tak složité, jak se možná na první pohled zdá. Ještě vám můžu poradit, abyste si veškerá potvrzení, diplom apod. naskenovali a uložili v počítači. O tom, co vás čeká a co si musíte vyřídit naopak před nástupem do zaměstnání, napíšu další článek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Co dělat po poslední státnici? janek 13. 09. 2017 - 15:17
RE(2x): Co dělat po poslední státnici? lfp 14. 09. 2017 - 07:12